متقلب حساسیت مسابقه پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا

متقلب: حساسیت مسابقه پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا تیم پرسپولیس حضور مدیر مسابقه های لیگ قهرمانان آسیا در عمان دیدار حساس پرسپولیس و الهلال عربستان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ردپای بعضی سلبریتی‌ها و مسئولان در پرونده ثامن‌الحجج

پرونده تخلف مالی تعاونی ثامن الحجج به عنوان نخستین پرونده بررسی قضائی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، بیش از 9 جلسه است که در دادگاه کیفری یک پایتخت کشور عزیزما

ردپای بعضی سلبریتی‌ها و مسئولان در پرونده ثامن‌الحجج

ردپای بعضی سلبریتی ها و مسئولان در پرونده ثامن الحجج

عبارات مهم : پرونده

زمين 200متري همسر يكي از مسئولان در يزد، 50ميليارد تومان معامله شد

ردپای بعضی سلبریتی‌ها و مسئولان در پرونده ثامن‌الحجج

پرونده تخلف مالی تعاونی ثامن الحجج به عنوان نخستین پرونده بررسی قضائی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، بیش از 9 جلسه است که در دادگاه کیفری یک پایتخت کشور عزیزمان ایران به ریاست قاضی باقری در حال بررسی هست. ثامن الحجج که کار خود را با سرمایه شش میلیون و 300هزارتومانی در سال 80 شروع کرد، در سال 88 (آخرین سال ارائه ترازنامه) 87 میلیارد تومان سپرده جمع آوری کرده و تا سال 94 سرمایه خود را به 12هزار و 300 میلیارد تومان می رساند.

خبرگزاری میزان خبر داده در جلسه آخر دادگاه این پرونده، متهم ردیف دوم و سوم پرونده حضور نداشته اند و علی رغم آنچه متهم ردیف اول مدعی شده است که دارایی های این مؤسسه پاسخ گوی پرداخت همه مطالبات معوق آن هست، بازرس بانک مرکزی با ارائه اطلاعاتی نشان داده این ادعا هیچ پایه ای در واقعیت ندارد و ثامن الحجج املاکی را با منابع این تعاونی خریداری کرده، ولی این املاک به نام تعاونی نیستند. حالا با به جریان افتادن پرونده تخلف مالی این تعاونی، مصادیق اتهامی این مؤسسه روشن تر شده است هست؛ مصادیقی که ردپای افراد خاص و بعضی سلبریتی ها را نیز می توان به عنوان سهم برندگان مالی در آن دید. «شرق» در این گزارش تلاش کرده است با ارائه تاریخچه ای از چگونگی شکل گیری و فعالیت این مؤسسه، جزئیاتی از تخلفات صورت گرفته در مؤسسه ثامن الحجج را جمع آوری کند.

ثامن الحجج چگونه شکل گرفت؟

پرونده تخلف مالی تعاونی ثامن الحجج به عنوان نخستین پرونده بررسی قضائی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، بیش از 9 جلسه است که در دادگاه کیفری یک پایتخت کشور عزیزما

پرونده مؤسسه ثامن الحجج به عنوان نخستین پرونده پیگیری به تخلفات مؤسسات مالی و اعتباری، نزدیک به 9 جلسه است در دادگاه به جریان افتاده و در حال بررسی هست. در این پرونده، سه متهم تعیین شده است اند؛ ابوالفضل میرعلی متهم ردیف اول، ربابه ابراهیمی، همسر ابوالفضل میرعلی متهم ردیف دوم که به عنوان عضو هیئت مدیره جزء امضاکنندگان مهم فعالیت های این تعاونی بوده است و مهدی رمضانیان متهم ردیف سوم است که تاکنون در هیچ کدام از جلسات دادگاه شرکت نکرده و معلوم نیست در کشور عزیزمان ایران حضور دارد یا خیر.

ابوالفضل میرعلی، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل مؤسسه ثامن الحجج، تا قبل از اینکه به این مؤسسه وارد شود، کارمند دادگستری مشهد در دادگاه خاص روحانیت بوده است و در سال 1380 شرکت تعاونی اعتباری ثامن الحجج دانش آموختگان سبزوار را تأسیس می کند.

طبق اساسنامه این تعاونی، قرار بوده محدوده فعالیت شرکت در سبزوار و با استخدام کارمندان با حداقل مدرک کاردانی باشد؛ هرچند این اساسنامه اجرائی نمی شود و در 14 سال، مؤسسه ثامن الحجج بالغ بر 480 شعبه در سراسر کشور تأسیس می کند و خود ابولفضل میرعلی دارای مدرک دیپلم متوسطه در سمت بالای مدیریتی مشغول می شود. میرعلی از همان سال ابتدایی تأسیس این مؤسسه تا سال 1385، به عنوان مدیر هیئت مدیره در این تعاونی مشغول به کار می شود و بعد از خروج دوساله از مؤسسه، در سال 1387 دوباره به عنوان مدیر هیئت مدیره به ثامن الحجج بازمی گردد.

ردپای بعضی سلبریتی‌ها و مسئولان در پرونده ثامن‌الحجج

میرعلی در سال 89 تا آخر کار این مؤسسه؛ یعنی سال 94، به طور یکسان هم در سمت مدیر هیئت مدیره و هم مدیرعامل منصوب بوده هست. طبق اقرار خود میرعلی در جلسه ششم دادگاه، او مدرک دیپلم دارد و وکیل ایشان میرعلی را به عنوان باغدار و دامدار نمونه معرفی کرده است و این گونه نتیجه گیری کردند که کسی که باغدار و دامدار نمونه بوده، صلاحیت بانکداری هم دارد. به جز سابقه تحصیلی میرعلی، سوابق مالی او نیز چندان روشن نبوده، به طوری که قبل از اینکه وارد مؤسسه ثامن الحجج شود، 119 فقره چک برگشتی داشته هست.

به گزارش «شرق»، مؤسسه ثامن الحجج 14 سال به فعالیت خود ادامه می دهد و سرمایه شش میلیون تومانی ابتدایی خود را به 12هزارو 300 میلیارد تومان تبدیل می کند؛ سرمایه ای که تنها 20 تا 30 درصد آن به صورت ریالی موجود هست. بالاخره بعد از بالارفتن حجم مطالبات معوق و اعتراض سپرده گذاران، مؤسسه ثامن الحجج در سال 94 به دستور قضائی منحل می شود و حالا پرونده بررسی تخلفات آن به اتهام «اخلال در نظام اقتصادی و از بین بردن اموال مردم» به جریان افتاده است.

پرونده تخلف مالی تعاونی ثامن الحجج به عنوان نخستین پرونده بررسی قضائی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، بیش از 9 جلسه است که در دادگاه کیفری یک پایتخت کشور عزیزما

گذشت 9جلسه از دادگاه بررسی این پرونده مصادیق این اتهام را تا حدی روشن کرده؛ مصادیقی که گویای تخلف های عجیبی است که البته سهم بران آن فقط اعضای هیئت مدیره نبودند. طبق محاسبات انجام شده است بانک مرکزی، مؤسسه ثامن الحجج دارای کسری سه هزارو 990 میلیارد تومان هست؛ 130 میلیارد تومان زیان انباشت شده، 1100 میلیارد تومان فروش ملکی که انجام نشده و در صورت های مالی آن فروخته شده است اعلام شده است هست، 112 میلیارد تومان مطالبات واهی از بانک مرکزی، 900 میلیارد تومان دین مالیاتی. اگر کمی به عقب بازگردیم، اطلاعات نشان می دهد مؤسسه ثامن الحجج در سال80 کار خود را با سرمایه شش میلیون تومان شروع می کند و در سال 88، این رقم به 87 میلیارد تومان می رسد. شش سال حدفاصل سال 88 تا 94 را باید نقطه اوج جذب سرمایه ثامن الحجج دانست؛ به طوری که این مؤسسه در این مدت 12هزارو 213 میلیارد تومان سپرده جمع آوری می کند و سرمایه خود را به 12هزارو 300 میلیارد تومان می رساند.

در سال 92 جهت نخستین بار وزارت اطلاعات صلاحیت مدیریتی ثامن الحجج را استعلام می کند و صلاحیت ابوالفضل میرعلی به عنوان مدیرعامل تأیید نمی شود بااین حال میرعلی به فعالیت مدیریتی خود ادامه می دهد. این مؤسسه علی رغم ماهیت تعاونی خود که فقط باید به اعضای خود تسهیلات پرداخت کند و فعالیتش در محدوده سبزوار باشد، در سراسر کشور 489 شعبه افتتاح و سودهای بالاتر از سود معین در بانک مرکزی پرداخت می کند.

ردپای بعضی سلبریتی‌ها و مسئولان در پرونده ثامن‌الحجج

سودهای نامتعارف جهت افراد خاص

اما در مصادیق ذکرشده جهت پرونده تخلف مالی مؤسسه ثامن الحجج به موردهایی مانند سوءاستفاده از عبارت تحت نظارت بانک مرکزی، پرداخت سودهای نامتعارف به سپرده ها و تسهیلات کلان با قیمت سودهای اندک، پرداخت وام های کلان به افراد خاص در نهادهای خاص و پرداخت تسهیلات بدون وثیقه می رسیم.

آن چنان که شرح پرونده ثامن الحجج نشان می دهد، این مؤسسه در سال های فعالیت خود حدود 255 فقره تسهیلات با کف یک میلیارد و سقف

200 میلیارد تومان آن هم با قیمت سود سه تا چهار درصد ارائه کرده هست. نمونه هایی از این فقره ها مشمول بر تسهیلات دریافتی فردی به نام آقای «س.ش» به مبلغ 50 میلیارد تومان است که سود در نظر گرفته شده است جهت این وام کلان تنها سه درصد بوده و زن «ط.م» 43 میلیارد تومان وام با سود چهار درصد از مؤسسه دریافت کرده هست. در این بین اشخاص شاخصی هم دیده می شوند؛ یکی از وزرای سابق دولت دهم که سمت مشاور امور بین الملل در این مؤسسه جهت او ثبت شده، مبلغ 124 میلیارد تومان تسهیلات از ثامن الحجج دریافت کرده و ردپای یک خانواده رده بالای اجرائی کشور را هم می توان در گزارش های مالی این مؤسسه دید. این خانواده در سه مصداق تخلفی ثامن الحجج حضور داشته؛ پرداخت سود نامتعارف، پرداخت حقوق نامتعارف و خرید اموال غیرمنقول نامتعارف. در پرداخت های حقوقی این مؤسسه موردی ذکر شده است که نشان می دهد صد میلیارد تومان به حساب فردي واریز شده است است و در توضیح گفته شده است این رقم در ازای حقوق30 سال این کارمند به صورت پیشاپیش و یک جا اکنون پرداخت شده است است.

پدر این خانواده که یکی از افراد رده بالای… هست، حکم مشاور از این مؤسسه جهت او صادر شده است و ماهانه رقم پنج میلیون و صد هزار تومان از این مؤسسه به عنوان حقوق دریافت می کرده هست. این نخستین تخلف درخصوص این فرد (ح. ص) هست؛ دریافت حقوق از دو منبع. ولی حضور این خانواده در ثامن الحجج به همین جا ختم نمی شود. همسر «ح.ص» زن «ف. پ» حدود یک میلیاردو 18 میلیون تومان تسهیلات از این مؤسسه دریافت کرده و دختر ایشان «م.ص» به عنوان کارمند در این مؤسسه استخدام شده است و اکنون بیش از دو میلیارد تومان در ازای پرداخت تسهیلات معوق به این مؤسسه بدهکار است.

ثامن الحجج از این مادر و دختر دو فقره ملک هم خریداری کرده اند؛ یکی در یزد و دیگری در اصفهان. تعاونی ثامن الحجج یک قطعه زمین در یزد به متراژ 210 متر، دارای دو سند مجزا به نام همسر و فرزند دختر «ح.ص» به ارزش 50 میلیارد تومان و یک آپارتمان هم در اصفهان به نام «ف. پ» همسر «ح.ص» به قیمت یک میلیارد تومان خریداری کرده و پول آن هم به تمامی پرداخت شده است است.

البته رقم ذکرشده جهت ملک یزد با توجه به میانگین قیمت زمین در شهر یزد جای تأمل دارد. مراودات مالی ثامن الحجج با این خانواده در موردهای دیگری هم در جریان بوده؛ مجموع حقوق ماهانه پنج میلیون و صد هزار تومانی که جهت «ح.ص» از طریق ثامن الحجج و تا تاریخ 9/9/94 پرداخت می شده، به حساب همسر ایشان انتقال یافته و به عنوان اقساط تسهیلات دریافتی «ف.پ» برداشت می شده است هست. در واقع بخش عمده اقساط تسهیلات بیش از یک میلیاردتومانی همسر «ح.ص» از محل حقوق واریزی به او مستهلک می شده است هست. در شرح تخلفات موردهای دیگر این مؤسسه بازهم به نام همسر «ح.ص» می رسیم، سال 94 فردی به نام «م.ا» با دستور شفاهی مدیر شعبه ثامن الحجج، پنج فقره تسهیلات دریافت می کند که در وجه شرکتی است که مدیر هیئت مدیره آن همان همسر فرد یادشده یعنی «ح.ص» هست.

رد پای سلبریتی ها در تخلفات ثامن الحجج

اما موارد تخلف پرونده مالی ثامن الحجج موردهای عجیب دیگری نیز دارد؛ هزینه های میلیاردی به نام تبلیغات جهت دو مجری تلویزیون. در تاریخ 14/12/91 و 4/7/92، مؤسسه ثامن الحجج دو مبلغ 180 میلیون تومانی و 400 میلیون تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می کند و عنوانی که روبه روی این اعداد در توضیح علت وجه ذکر شده، یک کلمه هست؛ هدیه. ولی رقم هدیه ای که آقای «م.م» به عنوان هدیه دریافت کرده، در برابر تسهیلات دریافتی او از ثامن الحجج تقریبا ناچیز هست. «م.م» از مؤسسه ثامن الحجج یک وام دومیلیارد و 900 میلیون تومانی دریافت کرده که تنها 800 میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بازگشتی را از هدیه دریافتی (580 میلیون تومان) کم کنیم، به عدد 220 میلیون تومان می رسیم که در واقع از جیب «م.م» خرج شده است و در برابر دومیلیارد و 780 میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته هست. ثامن الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا.ع» هم بی توجه نبوده و به حساب او هم سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده هست.

واردات برنج و خریدوفروش بازیکن هندبال

در بررسی دیگر تخلفات مؤسسه ثامن الحجج به مواردی مانند واردات برنج و خریدوفروش بازیکن ورزشی هم می رسیم. این مؤسسه در سال 91 به نمایندگی فردی به نام «ع» مقدار 690 تُن برنج با ارز مرجع وارد کرده که علی رغم ماهیت قانونی مؤسسه بوده هست. این مؤسسه وارد تیم داری هم شده است بوده و بازیکن هندبال خریدوفروش می کرده تا جایی که فدراسیون هندبال در این ماجرا ورود کرده و اعتراض خود را اعلام می کند.

پرداخت سود به صورت دستی از دیگر ترفندهای غیرقانونی این مؤسسه بوده؛ به این صورت که هیچ قیمت سود سپرده و تسهیلاتی به صورت عام و فراگیر معنایی نداشته و از آنجا که شعبه های ثامن الحجج سیستم مرکزی نداشته اند، در هر شعبه مدیر شعبه می توانسته به صورت دستی و شفاهی قیمت سود را تعیین کند. در همین روند هم بوده که 244 مورد تسهیلات با قیمت سه تا چهار درصد از بانک مرکزی پرداخت شده است و بعضی از سپرده گذاران می توانستند حتی سودی تقریبا برابر با پول خود دریافت کنند. به عنوان مثال فردی به نام «ف.ا» که از بستگان همسر ابوالفضل میرعلی هست، رقم 260 میلیارد تومان سپرده داشته و به طور میانگین سودی برابر با 40 تا 89 درصد دریافت می کرده هست.

تخلف بعدی ثامن الحجج مربوط به پرداخت تسهیلات بدون وثیقه هست. یک شرکت به نام «ل.خ» با زمینه فعالیت تولید لنت و صفحه کلاژ ماشین در دو مورد وام میلیاردی از این مؤسسه دریافت کرده؛ بدون اینکه وثیقه ای را به گارانتی بگذارد. مورد اول دریافت تسهیلات 36 میلیارد تومانی و مورد دوم دریافت26 میلیارد تومان است.

این شرکت در حالی در مجموع 62 میلیارد تومان وام از ثامن الحجج گرفته که نه پرونده ای در این تعاونی دارد، نه وثیقه. موردهای دیگر ارائه تسهیلات بدون وثیقه به افراد بوده مانند «م.ش» دریافت کننده 15 میلیارد تومان تسهیلات، «ع.ف» 12 میلیارد تومان، «م.ب» 10 میلیارد تومان؛ ولی کانون مرکزی سرمایه گذاری ثامن الحجج در حوزه مستغلات بوده تا حدی که اگر طبق قانون بانک ها می توانند 20 درصد سرمایه خود را صرف خرید املاک کنند و مابقی آن را باید صرف ارائه تسهیلات کنند، این مؤسسه 30 تا 35 درصد اموالش را تسهیلات داده و حداکثر سرمایه خود را به خرید املاک تخصیص داده شده است داده است.

این مؤسسه چهار ملک مهم در مجموع دارایی های خود دارد که یکی از آنها تحت شراکت با بانک انصار در مشهد هست. این طور که یک منبع آگاه به ما خبر داده، املاک این مؤسسه با بیش برآوردی قیمتی از سمت مدیریت ثامن الحجج همراه بوده و بعد از کارشناسی قیمت مشخص شده است به هیچ عنوان دارایی های غیرمنقول این مؤسسه کفاف بازپرداخت مطالبات معوقش را نمی دهد. هرچند همه این دارایی ها به طور کامل هنوز شناسایی نشده اند. آن چنان که خبرگزاری میزان نوشته هست، بازرس بانک مرکزی در آخرین جلسه دادگاه این پرونده با اشاره به همین عنوان گفته: «حتما در ذهن خیلی از افراد این عنوان وجود دارد که با وجود این همه املاک آیا تعاونی زیان ده شده است است؟» او فهرستی از املاک را نشان داده که از منابع تعاونی خریداری شده است هست؛ ولی به نام تعاونی نیستند.

شرق /مرضیه امیری

واژه های کلیدی: پرونده | دریافت | تسهیلات | دریافتی | سپرده و تسهیلات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog